Výtlk, výtlčisko a také obyčajné výtlčíky

Autor: Ondro Urban | 3.3.2013 o 14:01 | Karma článku: 7,08 | Prečítané:  898x

Rách! Rana ako z dela a potom už len moje hromženie. V posledných dňoch čoraz častejší obraz môjho šoférovania po Bratislave. Všetci to poznáme, je to už každoročná súčasť tohto obdobia. V čom je však problém? Prečo si s radosťou vydýchneme keď prejdeme rakúske hranice? Prečo za hranicami nemusíme ostriť zrak do diaľky a hľadať výtlky?

Upozornenie: zaoberám sa len situáciou v BA, lebo som obyvateľom BA. Budem rád ak niekto ďalší popíše stav v iných regiónoch.

V Bratislave máme na opravu výtlkov úbohých 640 tisíc eur. Kam teda idú obrovské zdroje, ktoré platia Bratislavčania (resp. firmy sídliace v Bratislave) prostredníctvom dane z motorových vozidiel? Celá suma ide do Bratislavského samosprávneho kraja.

Suma, ktorá sa vyzbiera na tejto dani, je vo výške cca 34 miliónov eur. Z časti týchto peňazí (cca 14 miliónov) sa financuje oprava a údržba ciest 2. a 3. triedy mimo Bratislavy. Zvyšok si kraj rozdeľuje do ostatných rozpočtových kapitol. Čiže v samotnej Bratislave, kde je intenzita dopravy ovela vyššia, neostáva ani cent.

Naše cesty si už prirodzene zaslúžia dôkladnejšiu opravu. Už sú po dobe životnosti. Zo sumy 640 tisíc eur sa to ale jednoducho nedá. Riešenie sa však ponúka v prerozdelení dane z motorových vozidiel. Juraj Miškov, poslanec NR SR za SaS, už predložil návrh do parlamentu, podľa ktorého by rozdelenie sumy z dane malo byť 80% Bratislavský kraj ku 20% pre Bratislavu.

Čo môže pre to spraviť každý z vás?

Je potrebná široká podpora občanov, aby si aj vládna strana uvedomila celospoločenskú požiadavku a podporila tento návrh.

Preto prosíme o podporu aj Vás, ktorú môžete vyjadriť aj „lajknutím“ stránky Inciatíva za lepšie cesty v Bratislave na Facebooku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Firmy nutne potrebujú ľudí, z Ukrajiny im ich vláda dovoliť nechce

Na jar minister práce Ján Richter hovoril o možnosti vpustiť na náš pracovný trh ľudí z tretích krajín v odvetviach, v ktorých to bude potrebné.

EKONOMIKA

Právnici, ktorí radili pri predaji Eurovey a príchode Číňanov

Právnické firmy pre SME a The Slovak Spectator ukázali top obchody, pri ktorých radili.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?