Trnka: jediný spravodlivý vyšetrovateľ odpočúvaní

Autor: Ondro Urban | 25.11.2011 o 16:55 | Karma článku: 8,94 | Prečítané:  1557x

Pri súčasnej kauze odpočúvania som si spomenul na odpočúvanie z roku 2002 Pavla Ruska, vtedajšieho lídra koaličnej strany. Samotná nahrávka podľa mojich informácií nebola zverejnená. Disponoval ňou iba Pavol Rusko, ktorý ňou mával na tlačovke ANO (18.1.2003). Dzurinda Ruskove konanie označill za „nováčikovskú daň". Akú úlohu však zohráva v kauzách odpočúvanie Dobroslav Trnka? Kam až siahajú Dzurindove hry?

DzuritrnkaDzuritrnkaZdroj: SME

Vyšetrovanie dospelo k tomu, že Ruskova nahrávka pochádza z prostredia SIS. Títo však neodpočúvali samotného Ruska, ale druhú stranu telefonického rozhovoru - denník SME. SIS však tieto odposluchy robila nelegálne (konštatovanie na základe výsledkov šetrenia).

Zaujímavý je však postup Generálnej prokuratúry, v tom čase vedenej Milanom Hanzelom. Po zverejnení kauzy vyšetrovanie prevzal len tím vojenských prokurátorov. Vojenskú prokuratúru v tom čase viedol náš starý známy, Dobroslav Trnka. Stalo sa to počas Hanzelovej dovolenky a námestník generálneho prokurátora Ctibor Košťál sa vyjadril o dôvodoch prevziatia prípadu Vojenskou prokuratúrou, že „vyšetrovatelia nemali čas venovať sa spisu naplno.“ V tom istom čase prvý námestník generálneho prokurátora Martin Lauko dodal, že spis je len „pár týždňov“ pred ukončením: „Skončili sa výsluchy, teraz sa len vyhodnocuje. Nič za tým nehľadajte.“

Ja za tým ale niečo hľadám. Ako je možné, že aj teraz skončil prípad odpočúvania u Dobroslava Trnku? Prečo ešte stále nebol vymenovaný generálny prokurátor Čentéš? Prečo sa hovorí o hlasovaní za Trnku v pôvodných voľbách generálneho prokurátora z roku 2010 najmä v súvislosti s človekom blízkym Dzurindovi, poslancom Janišom? A prečo si túto súvislosť nevšimol nejaký novinár, ktorý bol pri pôvodnej afére?

Ak je táto kauza odpočúvania len Dzurindovou hrou, tak očakávam, či bude nasledovať jeho klasická stratégia ako sa vysporiadať s politickým súperom.

 

 

Články, z ktorých som vychádzal a niektoré časti citoval:
Dzurinda pripustil, že odpočúvanie Ruska je hra, ktorá nemá zdroj v koalícii, TASR, 27.1.2003
Koaličná rada: Rusko stiahol žiadosť na krížovú kontrolu, Monika Žemlová, SME, 26.2.2003
Lipšic žiada trest za odpočúvanie, SME, 14.7.2003

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?