Gális ďalej od ľudí

Autor: Ondro Urban | 29.5.2012 o 8:45 | Karma článku: 4,92 | Prečítané:  447x

Vždy ma zdvihnú zo stoličky buranské reči o nepodstatnosti referenda. Dnes ma zdvihol zo stoličky komentár Tomáša Gálisa „Bližšie k ľuďom“, kde popisuje Lipšicove „nápady na zmenu politického systému“. Jediný nápad, ktorý otvorene kritizuje je zníženie kvóra pri referende. Ako dôvod autorovi postačilo zavedenie „limitu na cenu limuzín“ a „odmietnutie členstva v NATO“.

Argument: populizmus s limitom cien limuzín

Áno, nie je to práve vzletný ideologicko-politický cieľ. Pseudointelektuálom z kaviarní, ktorí majú na všetko ten správny recept, celú politiku by vedeli zvládnuť mávnutím ruky a dávno vedia, ako to všetko naozaj je, to asi nebude voňať. Na druhú stranu, nikomu to neuškodí a aspoň vozový park ÚOÚČ a jednotlivých ministerstiev ušetrí zopár eur na nafte (autá s upraveným motorom, ako napr. RS verzie, nie sú ničím výnimočným).

Argument: odmietnutie členstva v NATO

Pri tomto argumente mi až rozum zastal. To naozaj pán Gális hovorí o zmarenom referende, ako o reálnom referende? To naozaj povyšujeme zmarené referendum, ktoré sa ani nekonalo v niektorých obciach na úroveň demokratického nástroja? Zmarené referendum, ktoré malo v rôznych obciach rôzny počet otázok? Aj to, že toto „referendum“ malo účasť pod 10% svedčí o mnohom.

Argument: „hlúposti“

Autor pomenúva všetky „hlúposti“, ktoré by prešli pri znížení kvóra. Ale nezabúda autor komentára na dobré veci, ktoré by prešli pri znížení kvóra? Určite by sa zapáčili aj kaviarenským pseudointelektuálom. Napríklad: vyňatie politikov z práva na odpoveď v tlačovom zákone, zrušenie priestupkovej imunity poslancov, možnosť voľby cez internet.

Som taktiež presvedčený, že pokiaľ by nebola účasť na referende predmetom politického súperenia (politici s negatívnym postojom ku konkrétnym otázkam v referende vyzývajú k neúčasti), tak by aj mnohé otázky mali vyjadrený opačný postoj v referende.

Pripomeňme si, že aj naše slávne jediné platné referendum malo len maličkú účasť cez 50%. To naozaj si autor komentára myslí, že vstup do EÚ je hlúpy alebo populistický? Stačilo totiž, aby neprišlo 89 942 ľudí k referendu a my by sme neboli členmi EÚ.

Pri prípadnom zrušení kvóra na referendum sa stane jediné. Politici prestanú vyzývať k neúčasti a začnú presviedčať ľudí o správnosti alebo nesprávnosti jednotlivých otázok. Volič sa potom rozhodne v referendovej miestnosti a demokracia bude naspäť v rukách ľudí.

Veď demokracia je predsa o vláde ľudu a nie o mudrovaní kaviarenských pseudointelektuálov pod piánom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?